Armitron Mens 20/5048NVSVBN - RIP
Official reseller
Display of day and date
Current day and date is displayed on the dial/screen.
Leather Strap
This strap is made of leather.
Mineral crystal
This, very durable, mineral crystal has improved protection.
Quartz Watch
Water protection: 100 meter (10 bar)
This watch can be worn while swimming. 10 bar/100 meter refers to the pressure in water, at that depth, while motionless... and should not be seen as the depth for wearing the watch..
Condensation - important!
Case made of stainless steel.
Sizes
Does this watch fit your wrist? Wristwatches has gradually become larger in size, and a typical men's watch is usually between 40 and 45 mm wide. If you have a wrist that is noticeable larger/smaller, we recommend that you focus on the sizes in/outside the outer edges of the typical sizes. You are always welcome to contact our support, so we can share our experience with you.
| Diameter | 40 mm |
|---|---|
| Case depth | 11 mm |
| Modelnumber | 20/5048NVSVBN |
| EAN | 086702553457 |
| Brand | Armitron |
| Gender | Men |
| Strap type | Leather |
| Strap color | Brown |
| Strap width | 20 mm |