Casio Baby-G Kuromi Collaboration BGD-10KKM-1ER
Shock resistant
A so called shock resistant construction protects the watch against shocks and vibrations.
World time
Stopwatch function - 1/100 sek. - 24 hours.
Timer – 1/1 min – 24 hours
5 daily alarms
Time signal
This watch can be set to give a signal for every passed hour.
Super illuminator
With the push of a button, the display lights up in a fashionable color.
Auto calendar
Corrects automatically for months/years with different lengths.
Display of day and date
Current day and date is displayed on the dial/screen.
Keyboard sounds on/off
12/24-hour timing
The time can be specified either in a 12 hour (AM/PM) or in a 24 hour format.
Long batterylife
Because of this watch's low energy usage, the battery will last at least 2-3 years.
Resin strap
Mineral crystal
This, very durable, mineral crystal has improved protection.
Water protection: 100 meter (10 bar)
This watch can be worn while swimming. 10 bar/100 meter refers to the pressure in water, at that depth, while motionless... and should not be seen as the depth for wearing the watch..
Condensation - important!
Resin case
Sizes
Does this watch fit your wrist? Wristwatches has gradually become larger in size, and a typical women's watch is usually between 32 and 38 mm wide. If you have a wrist that is noticeable larger/smaller, we recommend that you focus on the sizes in/outside the outer edges of the typical sizes. You are always welcome to contact our support, so we can share our experience with you.
| Diameter | 39 mm |
|---|---|
| Case depth | 14 mm |